بسمه تعالی

هو الذی یُنَزِّلُ الغَیثَ مِن بعدِ ما قَنَطوا و یَنشُرُ رَحمَتَهُ و هوَ الوَلِیُّ الحَمیدُ

حالا که به گذشته نگاه می کنم، سه سال پیش که راه اندازی وبلاگ «انقلاب قرآنی|شاگردان راستین آیة الله العظمى دکتر محمد صادقى تهرانى» در دی ۹۰ اتفاق افتاد مثل سال‌ها پیش به نظر می رسد و آن‌قدر اتفاقات و دیدگاه های جدید برای وبلاگ و برای من پیش آمد که انگار همگی در چند روز اتفاق افتاده اند ولی این وقایع را در دوردست های ذهنم به یاد نمی آورم! (تناقضی جالب!) امروز هم که برای نوشتن اولین مطلب این وبلاگ جدید دست به کار شدم و به اولین پست وبلاگ انقلاب قرآنی سر زدم تا تاریخش را به یاد بیاورم، چیزهایی دیدم که به کلی از خاطرم رفته بود...

 

اواخر سال ۱۳۸۹ به عنوان یک طلبه، یک سال و خرده ای بود که به واسطه‌ی دوستی عزیز با آیت الله صادقی تهرانی آشنا شده بودم ولی نهایت چیزی که درباره ایشان میگفتم این بود که عجب علامه ایست اما پیرو شیوه ایشان نبودم؛ ولی آن دوست عزیزم دلبستگی زیادی با ایشان یافته بود که دلیلش هم فطرت آزادتر ایشان است. عامل اصلی عدم پیروی من با وجود دلایل متقن و دیدن اصل «ظنی الدلالة بودن قرآن» در کتب حوزه هم این بود که برایم اتفاقات تاریخی و سیاسی بسیار اهمیت داشت و البته دلایل دیگری هم...

 

شب دوم فروردین وقتی در اینترنت اسم آیت الله صادقی را جست‌و‌جو کردم خبرهای فوت ایشان برایم باز شد! با همان دوست عزیزم تماس گرفتم و با کمال تعجب مطلب را گفتم و باورمان نمیشد! چندبار دیگر هم سرچ کردم، شاید بین این همه روحانی با فامیلی «تهرانی» اشتباه کرده باشم! ولی همچین چیزی نبود و با کمال تاسف بدون حتی یک بار دیدار با ایشان، خبر رحلت را واقعیت و حقیقت یافتیم...

 

آن زمان در پهنای اینترنت فقط دو سه پایگاه اینترنتی مربوط به ایشان بود، در حوزه هم مثل حالا کسی ایشان را نمی‌شناخت و خب برایم مسلم بود که لابد عالمی گوشه نشین و شاذ! بوده اند. شاخص های این دو سه پایگاه وبلاگ فقیه قرآنی (البلاغ کنونی) و سایت فرقان بودند که عبارت بود از صفحه ای سفید با تعداد نوشته هایی از آیت الله صادقی تهرانی و شماره تماس دفتر ایشان، همین و بس!

 

قبلا با سفارش ترجمه ممتاز قرآن و دو سه کتاب دیگر ایشان و مصاحبه صوتی نشریه بینات حیرتم نسبت به آگاهی ها و علمشان برانگیخته شده بود ولی هنوز گمان میکردم باید مجتهد شد تا فهمید حق با که است و آیا ایشان راست میگویند یا نه؟ تقریبا یکی دو ماه بعد از ارتحال ایشان سایت فرقان رنگ و لعابی جدید گرفت و من تعجب کردم! گفتم شاید شاگردان ایشان و بیت شان چنین کرده اند و زندگی نامه صوتی ایشان (که در وبلاگمان موجود است و حاصل مصاحبه بنیاد انقلاب اسلامی با ایشان است که حاصلش هیچ وقت چاپ نشده!) را هم قرار دادند. البته کار بیت ایشان بود ولی این که آیت الله صادقی تهرانی کلی شاگرد اطراف خود داشته باشد را اشتباه می کردم، بعدا فهمیدم آن هایی که «وفادار بودند» و «بودند»، از انگشتان یک دست تجاوز نمی کنند.

 

تابستان بود و من سریعا دانلود زندگی‌نامه! ۳۶ تراک صوتی را سه شب و روز گوش دادم و تقریبا همه چیز برایم جدید و شکننده‌ی جو تاریخی و علمی ذهنم بود چون مطالب تاریخی و علمی و ... مخلوط با هم و با سرعتی باور نکردنی می آمدند و می رفتند. یادم هست شب بود و در حیاط خانه وقتی ۳۶ جلسه تمام شد، فرد دیگری بودم، و سخت مضطرب از اتفاقات آینده! اکنون آیت الله صادقی تهرانی عالمی مظلوم و گمنام و علامه‌ای شجاع و تاریخ‌ساز و حاضر در هر عرصه بود. می دانستم که قرار است با تغییرات درونی ام دنیا هم نسبت به من تغییر رویه دهد! وقتی گوش‌دادن به زندگی‌نامه تمام شد، برایم هیچ حجتی در ادامه راه فکری گذشته ام نماند! اسیر دوراهی حق و باطل شدم! و به خواست خدا راه حق را انتخاب کردم...

 

قبل و بعد از آن اتفاق چه روزها و شب هایی بود یادش بخیر... بعد از آن اتفاقات زیادی افتاد مثلا در نظرات وبلاگ فقیه قرآنی، شماره تماس آقای ... شاگرد آیت الله صادقی تهرانی را دیدم و بلافاصله زنگ زدم و این موجب آشنایی های بیشتر من شد.

 

بنا به وقایعی دیگر و تمایل درونی خودم و ایجاب وظیفه، در دی ماه ۹۰ وبلاگ انقلاب قرآنی در شب شنبه سیاه (سالگرد حمله اوباش به دستور اقتدارگرایان به درس تفسیر آیت الله صادقی تهرانی و سکوت علما و تعطیلی درس ایشان) ایجاد شد و تا تنبلی‌ام اجازه داد! مطالبی که بود و نبود را همراه با بسیاری از فایل های صوتی قرار دادم ( اصلا در اینترنت از ایشان صوتی و تصویری خاصی یافت نمیشد).

 

حالا بعد از سه سال تجربه، اتفاقات خوب و بد و تشکیل وبلاگ های دیگر و بحث های زیادی که در سایت های مذهبی و دینی حول فقه قرآنی و آیت الله صادقی تشکیل شده، تمام مطالب وبلاگ انقلاب قرآنی همراه با آدرسش را به این جا منتقل می کنم تا إن شاء الله شروعی دوباره و تغییری نیکو به حول و قوه الهی در ارائه آثار و مطالب قرآنی باشد. در وبلاگ قبلی نویسندگان دیگری هم بودند که مطالب زیادی از ایشان قرار نگرفت و سعی من این بود و هست تا همه عزیزان دغدغه مند در این زمینه را این جا جمع کنم و... اما نشد لذا فعلا این وبلاگ با مدیریت خود من به تنهایی ادامه خواهد یافت لکن نوشته های آن عزیزان هم با ذکر نامشان در این جا قرار خواهد گرفت.

 

سیره قبلی وبلاگ فقط پرداختن به موضوعاتی در مورد شخص آیت الله صادقی تهرانی بود ولی همان طور که در قسمت شعار وبلاگ ملاحظه می‌نمایید اکنون فقط ایشان مطرح نیست بلکه «پایگاهی برای وفا به عهدهای الهی در ادامه دین‌پژوهی‌های آیت الله العظمی محمد صادقی تهرانی» است و خودم هم یادداشت های شخصی خواهم گذاشت.

تمام مطالب وبلاگ قبلی را از پست ثابت وبلاگ -که به زودی قرارش می دهم- مشاهده کنید.

 

ایمیل جدید وبلاگ راه ارتباطی با ما

blog.ahdallah@gmail.com

است و ایمیل قبلی وبلاگ دیگر در دسترس نخواهد بود.

 

خواهشمندم و ملتمسم که اگر کوچکترین نقصی در وبلاگ باشد را تذکر داده تا با همیاری به‌تر، وبلاگ عالی و متعالی شود.

 

طرح ها و پروژه هایی هم با کمک دوستان قرآنی سایت البلاغ و غیرهم در دست است که می توانید مشارکت کنید و میزان پیشرفت این طرح ها در صفحه مربوطه مشاهده خواهید نمود.

 

متشکرم از توجهتان

و الحمد لله

مدیریت وبلاگ عهد الله

فرد آخر!