🔸 این صد روضه جعلی در منابع دسته اول و کهن موجود نیست و در قرون أخیره در مقاتل ضعیف و پر غلط راه یافته است. بسیاری از این جعلیات در کتاب دروغ پرداز و خیالباف «روضة الشهداء» کاشفی (که حدود 850 سال بعد از واقعا عاشورا نوشته شده !) یا کتاب «تذکرة الشهداء» ملا حبیب الله شریف کاشانی (که حدود 1280 سال بعد از واقعه عاشورا نوشته شده !) برای اولین بار ذکر شده و نه تنها در منابع اصیل و کهن چند قرن اول ذکر نشدند بلکه سند درستی هم ندارند یا به دروغ به این و آن نسبت داده اند.

🔸 منابع این صد روضه جعلی همراه با توضیحات بیشتر در  فایلی که به این پست پیوست خورده آمده است. هنگام مطالعه منابع به تاریخ نگارش کتاب دقت نمایید که چقدر با زمان واقعه کربلا فاصله دارند ؛ گذشته از اشکالات دیگری که دارند.

🔸 این تحقیق بخشی از کتاب «اغلاط مشهوره» نوشته حجت الاسلام محمد تهرانی (پژوهشگر و استاد حوزه) می باشد.

🔸 برای توضیحات بیشتر نیز می توانید به مقتل جامع سیّد الشهداء ، گروهی از تاریخ پژوهان تحت اشراف استاد مهدی پیشوائی و کتاب جریان شناسی تاریخی قرائت ها و رویکردهای عاشورا از صفویه تا مشروطه، نوشته استاد تاریخ محسن رنجبر ، نگاه بیندازید.

📌 بعد از خواندن این تحقیق متوجه می شوید درصد بسیار بسیار بالایی از روضه هایی که توسط مداحان ، روضه_خوانان و بر سر منابر خوانده جعلیاتی بیش نیستند. یکی از جعلیات مشهور که در این تحقیق ذکر نشده وجود حضرت رقیه است که در آینده مفصلا به این مساله خواهیم پرداخت .


دانلود تحقیق صد روضه جعلی (55 صفحه)